Duyurular


SRC-ODY-ÜDY Mesleki yeterlilik belgeleri sınavı, sınav başvuruları, sınava giriş belgesi ve sınav sonuçları E-Devlet uygulamaları

Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanan, "2011 Yılı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Başvurusu Yardım Klavuzu Yayınlanmıştır". Altta bu uygulamanın ne şekilde olacağı belirtilmiştir.

1. E-DEVLET ÜZERİNDEN MESLEKİ YETERLİLİK İŞLEMLERİ

Eğitim kurumlarında eğitim dönemlerini tamamlayarak sertifikaya hak kazanan kişiler sınav başvurularını iki şekilde yapabilirler;
1-   Kişisel olarak www.turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet şifrelerini kullanarak
2-   Sertifika aldıkları Eğitim Kurumlarına başvurarak; Sınav başvurularını yapabilirler.
Eğitim kurumlarında eğitim dönemlerini tamamlayarak sertifikaya hak kazanan kişiler sınava kişisel başvurma sürecinde; Sınav Bilgileri Sorgulama, Sınav Başvurusu, Sınav Başvuru Sorgulama, Sınav Giriş Belgesi Sorgulama, Sınav Sonuç Belgesi sorgulama gibi hizmetlerden yararlanmak için en yakın PTT şubesine gidip TC Kimlik No larını beyan ederek 1 TL karşılığında e-Devlet şifresi almak zorundadırlar.
Eğitimden muaf kişilerde muafiyeti sağlayan belgelerle birlikte Ulaştırma Bakanlığına bağlı Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine başvurabilirler.
Sertifika sahibi kişiler http://www.turkiye.gov.tr adresinden Şekil-1 de görüldüğü üzere "Sisteme Giriş" linkini tıklayıp Şekil-2 deki ekran üzerindeki e-Devlet Şifresi linkini de tıklanıp, açılan ekrandan Şekil-3 de görüldüğü gibi ilgili alanlara "TC Kimlik No ve e-Devlet Şifresini" girip Gönder butonuna basarak e-Devlet uygulama ekranına girerler.

                                                                        

Şekil 1

Şekil 2


Şekil 3

Sisteme giriş yaptıktan sonra e-devlet uygulamaları bölümünde Şekil-4 de görüldüğü gibi Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü altında bulunan "Mesleki Yeterlilik İşlemleri" menüsü altındaki hizmet linkleri tıklanarak işlem yapılabilir.

Şekil 4

2. SINAV BİLGİLERİ SORGULAMA

Ulaştırma Bakanlığı, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından açılan sınavlarla ilgili bilgilendirme bölümü, Şekil-5 deki ekranda görüldüğü gibi "Sınav Bilgileri Sorgulama" linki tıklanarak açılabilir.

Şekil 5

Sınavlarla ilgili bilgilendirme notları Şekil-6 da görüldüğü gibi listelenmektedir.

Şekil 6

3. SINAV BAŞVURUSU

Eğitim kurumlarında eğitim dönemlerini tamamlayarak sertifikaya hak kazanan kişiler sınav başvurularını iki şekilde yapabilirler;
a- Kişisel olarak www.turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet şifrelerini kullanarak Şekil-7 de görüldüğü gibi "Sınav Başvuru" linkini tıklayarak;
b- Sertifika aldıkları Eğitim Kurumlarına başvurarak; Sınav başvurularını yapabilirler.
Kişisel Başvuru ; www.turkiye.gov.tr adresindeki Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü Hizmetleri seçilerek aşağıdaki şekilde yapılabilir;

Şekil 7

Şekil-7 deki Sınav Basvuru linki tıklandıktan sonra Şekil-8 deki ekran açılır. Resmi sistemde olmayan kimseler sertifikasını aldığı eğitim kurumdan resim yükleme yaptırabilirler.

Şekil 8

*Sınav (Ulaştırma Bakanlığı tarafından açılan sınav tarihi)
*Belge Türü(sınava gireceği belge türü,sahip olduğu sertifikalara göre listelenir.)
*Sınav Yeri Tercihi 1 (Kişinin sınava 1. öncelikli olarak girmek istediği yer; Ulaştırma Bakanlığının belirlediği sınav yerleri arasından tercih yapılabilir.)
*Sınav Yeri Tercihi 2 (Kişinin sınava 2. öncelikli olarak girmek istediği yer; Ulaştırma Bakanlığının belirlediği sınav yerleri arasından tercih yapılabilir.)
*Sınav Yeri Tercihi 3 (Kişinin sınava 3. öncelikli olarak girmek istediği yer; Ulaştırma Bakanlığının belirlediği sınav yerleri arasından tercih yapılabilir.)
*Adres(Kişinin daha önce beyan ettiği adres otomatik olarak getirilir. Kişinin adres bilgilerinde değişiklik varsa adresi güncellemelidir. Kişinin adına düzenlenen tüm belgeler bu adrese gönderilecektir.)
* Adres İli
* Adres İlçe
*İrtibat Telefonu

Ekranda * işaretli alanlar bilgi girilmesi zorunlu alanlardır.

Şekil-8 deki yukarıda belirtilen alanlar girildikten sonra sınav başvurusunu tamamlamak için "Başvur" butonuna tıklanır.

ÖNEMLİ NOT: Sınav başvurusunu tamamlamış kişiler; sınav başvurusunun geçerli olabilmesi için Sınav ücretini T.C. kimlik numarası ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü e-devlet Mesleki yeterlilik Belgesi sınav ödemesi yapacağını belirterek Halk Bankası na yatıracaklardır. Havale veya EFT işlemi yapılmayacaktır. Sınav ücretini yatırmayan kişilerin sınav başvurusu geçersiz sayılacaktır.

4.  SINAV BAŞVURU SORGULAMA

Sınav başvurusunu www.turkiye.gov.tr üzerinden veya sertifika aldığı Eğitim kurumu aracılığıyla yapmış olan kişiler; eğitimden muaf olarak başvurusunu Ulaştırma Bakanlığına bağlı Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinden yapan kişiler sınav başvurularının durumlarını Şekil-9 da görüldüğü gibi "Sınav Başvuru Sorgulama" linkini tıklayarak öğrenebilirler.

Şekil 9

Şekil 10

Yukarıda Şekil-10 da görüldüğü gibi Sınav Başvuru Bilgileri listelenir.
Başvuru Türü: Sınav başvurusu sertifika ile yapıldı ise SERTİFİKALI olarak gelmektedir. Eğitimden muaf olarak başvurusunu; Ulaştırma Bakanlığına bağlı Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinden yapan kişilerin MUAFİYETLİ olarak gelecektir.

Başvuru Durumu “Onaylı” ve Ücret durumu “ödendi” olanlar sınava girmeye hak kazanacaktır.

4.  SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA

Sınav başvurusu kabul edilmiş ve sınav tercih yerlerinden birine yerleştirilmiş olan kişiler Şekil-11 de görüldüğü gibi "Sınav Giriş Belgesi Sorgulama" linkine tıklayarak bilgilerini görebilirler.

Şekil 11

Şekil 12

Şekil-12 de görüldüğü gibi "Sınav Giriş Belgesi" Sorgulama ekranında; kişinin sınava gireceği yerle ilgili detay bilgiler listelenmektedir. Yazdır ikonu tıklanarak Sınav Giriş Belgesi yazıcıdan çıktı olarak alınmalıdır. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler. Ayrıca kişinin adresine sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir.

4.  SINAV SONUÇ SORGULAMA

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından yapılan mesleki yeterlilik sınavlarından birine girmiş olan kişiler sınav sonuçlarını görebilmek için; Şekil-13 de görüldüğü gibi "Sınav Sonuç Sorgulama" linkini tıklayacaklardır.

Şekil 13

Şekil 14

Şekil-14 de görüldüğü gibi kişi girdiği sınav tarihini; sistem tarafından getirilen tarihler arasından seçerek "Devam" butonuna tıklayıp, Şekil-15 deki Sınav Sonuç ekranını açarak sınav sonucunu öğrenebilir. Yazdır simgesini tıklayarak Sınav sonuç çıktısı alabilir. Yeni Sorgulama simgesini tıklayarak yeni bir Sınav Sonuç Sorgusu yapabilir.

Şekil 15

 

» Diğer Duyurular

AB UYUM GROUP bilgisi ve müsaadesi dışında alıntı yapılamaz, tespiti halinde hukuki yaptırımlarda bulunulacaktır.
BİLİŞİM SUÇLARI HK.