Mesleki Yeterlilik Belgeleri Hakkında

 • K2 yetki belgesine sahibiz, kendi araçlarımızla ve iştigal konumuzla ilgili getir götür türünden taşıma işlerimiz oluyor, hatta çoğu kez firma sahibi olarak şirkete ait araçları ben de kullanıyorum. SRC türü belge almam gerekir mi?
  KTY ya da Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği`nce; K2 yetki belgesi kapsamındaki ticari araçları kullanacak olan sürücülerin dolayısıyla sizin SRC3 veya SRC4 türü mesleki yeterlilik belgelerinden birisine sahip olmanız gerekir.
 • Neden SRC2 ve SRC4 için ayrı bedeller ödemem isteniyor, bana her işi görecek tek bir belge veremezler mi?
  Her işi görecek derken, hem yolcu hem de eşya/yük taşımacılığı faaliyetinde kullanılan araçların tamamını kapsayan belge türü yoktur. SRC1-2 yolcu taşımacılığında, SRC3-4 eşya/yük taşımacılığında istenir.
 • 2001 yılında B sınıfı ehliyet aldım, SSK başlangıcım 2000 senesi fakat 2005 yılına kadar SSK primim yatmamış. Muafiyetten yararlanabilir miyim?
  Sizin SRC belgesini muafiyet kapsamında almanız söz konusu olabilir gibi gözükebilir. Ama Ulaştırma Bakanlığı'na verilecek olan muafiyet kapsamında ki dosya incelendiğinde, maalesef SSK hizmet sürecinize bakılacak. Hizmet dökümünde 25.02.2003 den önce prim yatmamışsa, çalışmadığınıza hükmedileceği için, başvurunuz geri çevrilecektir.
 • Kendimiz geçen sene, üç kişiye SRC belgesi almak için evraklarımızı Ankara'ya gönderdik. Sorgulama yaptığımızda halen incelenmemiştir yazıyor. Problem mi var acaba?
  Muhtemelen incelenmek üzere gönderilen dosyanız adresine ulaşmamış veya gönderilen evraklarda hatalı olanlar ya da sizin nitelikleriniz aranan şartlara uymamıştır. Danışmanlarımızla temasa geçmenizi, başvurunuzun nizami formatlarda AB UYUM GROUP tarafından tekrarlanmasını ve varsa muafiyet hakkınızın korunmasını öneririz.
 • Şahsıma ait Doblo cinsi kamyonetim var, arkadaşlar SRC belgesiz kullanamazsın dediler, doğru mu?
  Kamyonet türü araçları kullanmak için SRC3 veya SRC4 türü belge şartı, aracın mülkiyetinin gerçek veya tüzel vergi mükellefine kayıtlı olmasına bağlıdır. Vergi mükellefi olmayan şahsa ait kamyonetleri hususi oto niyetinde kullanmak için SRC3-4 türü belge zorunluluğu yoktur. Ancak kamyoneti olan şahıs asla aracında ticari emtia taşıyamaz, aksi halde yetki belgesi olmadan nakliyecilik yaptığı varsayılır ve 26/a bendine göre idari para cezası uygulanır.
 • SRC2 belgem var, yirmidört yaşındayım ve şehirlerarası otobüs kullanmak için işe başvurdum, çalışamazsın dediler, neden?
  Minibüs, midibüs ve otobüs yani yolcu taşımacılığında kullanılan taşıtlar için SRC1-2 türü belge istenir. Bu tür araçlar yönetmelikte küçük ve büyük otobüs şeklinde ikiye ayrılırlar. Sürücüsü dahil dokuz ila onbeş arası koltuk kapasiteli olan taşıtlar küçük otobüs, üstünde olanlar büyük otobüs sınıfına girerler. Büyük otobüs kullanacak sürücünün yirmialtı yaşından, küçük otobüs kullanacak sürücününse ondokuz yaşından gün almış olması zorunludur.
 • Babam altmışdört yaşında, dinamik ve genç sayılır. Firmanın kamyonetini kullanamazsın dendi, SRC belgesi olmadığı için mi?
  Firmalara kayıtlı kamyonetleri kullanmak için SRC belgesi şart ama esas sorun, belgesi olmayışı değil, SRC türü belge alamayacak olması ve bu nedenle kullanamamasıdır. Altmışüç yaşından gün alanlara SRC belgesi verilmez, verilmiş olsa bile sürücü altmışüç yaşından gün almışsa, daha önce almış olduğu SRC belgesini en yakın Ulaştırma Bakanlığı bölge müdürlüğüne geri vermelidir.
 • Üç ay önce firmada ki elemanlara SRC belgeleri çıkartalım diye size başvurmuştuk. Belgeleri yollamışsınız fakat elemanın birisi işten ayrıldı. Bedelini ben ödemiştim ayrılan eleman SRC belgelerini istiyor, vermek zorunda mıyım?
  SRC Belgeleri, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde ifade edildiği gibi sürücü için verilen belge türüdür, kişiye özeldir. İşten ayrılan sürücü belgesinin sizde olduğunu öğrenmişse, kendisine iletmeniz gerekir. Belgenin firmanızla ya da araçlarınızla hiçbir alakası yoktur. Doğrusu kendisine verilmesidir. Bedelini ben ödedim ne olacak derseniz: Elemanınıza imzalattığınız bir beyan veya kayıt varsa talep edebilirsiniz.
 • Şimdi, araçları kullanacak elemanlara SRC alın diyorsunuz. Peki eleman işten ayrılırsa ne olacak? Yeni aldığım elemana da mı bu belgelerden çıkartacağız?
  Gayet net, eleman giderken belgesi de onla beraber gider. İşe yeni eleman alırken siz de bundan böyle ve eğer ki firmanın aracını kullanması söz konusuysa SRC belgesi olup olmadığını sorunuz. Karayolu Taşıma Kanunu'na göre, araç/araçlarınızı kullanacak olan sürücülerin SRC türü Mesleki Yeterlilik Belgesi/belgelerinin var olmasına yönelik yükümlülükleriniz olduğundan, sıkıntı yaşarsınız. Aracınız denetime maruz kaldığında, aracınızı kullanan sürücünün (kendiniz dahil) SRC belgesi olmaması halinde Yasa'nın 26/k bendine göre size, yasada geçen ifadeyle aracın sahibine 500.-TL, sürücüye 200.-TL idari para cezası uygulanır. 2009 yılında bunu öderken, sonra ki yıllarda yeniden değerleme oranında belirlenmiş, daha yüksek cezaları ödersiniz.
 • SRC2 belgem var, yirmidört yaşındayım ve şehirlerarası otobüs kullanmak için işe başvurdum, çalışamazsın dediler, neden?
  Minibüs, midibüs ve otobüs yani yolcu taşımacılığında kullanılan taşıtlar için SRC1-2 türü belge istenir. Bu tür araçlar yönetmelikte küçük ve büyük otobüs şeklinde ikiye ayrılırlar. Sürücüsü dahil dokuz ila onbeş arası koltuk kapasiteli olan taşıtlar küçük otobüs, üstünde olanlar büyük otobüs sınıfına girerler. Büyük otobüs kullanacak sürücünün yirmialtı yaşından, küçük otobüs kullanacak sürücününse ondokuz yaşından gün almış olması zorunludur.
 • Firmada ki araçlar arasında ruhsatında hususi oto yazanlar da var, bu araçları kullanacak arkadaşlara da SRC alacak mıyız?
  SRC belgesini almaya esas olan taşıt türleri, kamyon/kamyonet ile minibüs/midibüs/otobüslerdir. Hususi oto sınıfına giren şirket taşıtlarının kullanımında SRC belgesi zorunluluğu yoktur.
 • Tehlikeli madde taşıyan tankerlerimizi kullanan şoförlere hangi tür SRC belgesi almamız gerekir?
  Tehlikeli madde ve atıkların taşınmasında kullanılan taşıtlar için sürücün SRC5 belgesine sahip olması gerekir. SRC5 belgesini alabilmenin ilk şartı sürücünün SRC3 veya SRC4 belgelerinden birisine sahip olması zorunludur. Fakat Ulaştırma Bakanlığı henüz SRC5 türü belgenin yönetmeliğini çıkartmamıştır. (2009 yılı itibariyle)
 • Belki gözümden kaçtı ama; soru 1: K2 belgesi nereden alınıyor? soru 2: Ehliyeti SRC'ye çevirmek için nereye başvuruyoruz?
  K2 yetki belgesi Ulaştırma Bakanlığına bağlı Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinden, bölge müdürlüğünün olmadığı illerde, ticaret ve sanayi odalarından alınır. SRC belgesi yetki belgesine kayıt edilmiş araçları kullanacak olan sürücülere verilen mesleki yeterlilik belgesidir. Ehliyetle hiçbir bağı yoktur. SRC almak için ehliyetler üzerinde herhangi bir düzenleme yapılmaz. SRC belgeleri taşımanın türüne ve araç tipine göre değişiklik gösterir. Örneğin SRC4 belgesi sürücüye en küçük eşya taşıma amaçlı araç olan kamyonetten çekiciye kadar ki tüm araçları kullanma imkanını verir. Sahip olduğunuz sınıfta ki ehliyet size izin verilen aracı kullanmanıza olanak sağlar. B sınıfı ehliyetle TIR kullanamazsınız, E sınıfını gerektirir. Ama tüm bu araçları kullanmak için SRC belgesi şarttır.
 • Şirketin birçok bölgede ve ilde ki çalışanlarına doğrudan ya da eğitim-sınav şeceneğiyle SRC belgesi alınacak, karşılamanız mümkün mü?
  Mümkündür. AB UYUM GROUP, bu konuda yeterliliğe sahip tek firmadır. www.abuyum.com web portalı altında hizmet veren, Türkiye'nin hemen hemen tüm bölgelerinde ki Bakanlıktan belgeli çözüm ve iş ortağı mesleki yeterlilik eğitimi merkezlerimiz, interaktif hizmet yönergeleriyle koordine edilmekte, AB UYUM GROUP güvencesi altında hizmet vermektedir. Müşterimizle olan uzaklığımız, müşterimizin telefonuna ve klavyesine olan uzaklığı kadardır.

AB UYUM GROUP bilgisi ve müsaadesi dışında alıntı yapılamaz, tespiti halinde hukuki yaptırımlarda bulunulacaktır.
BİLİŞİM SUÇLARI HK.