Psikoteknik Değerlendirme Belgesi Hakkında

 • Psikoteknik testin sonucu ne zaman belli oluyor?
  Yapılan testlerin bitiminde, sonucu görevli psikologlardan anında öğrenebilirsiniz. Ancak bu test sizin işe alımınız maksadıyla yapılan ölçümlemeleri kapsıyor, işveren tarafından yaptırılıyor ve sonuçları işverenin başvurunuzu değerlendirmesi amacını taşıyorsa, işverene rapor edilir.
 • Test işleminin bilgisayarla yapıldığını öğrendim ama ben hiç kullanmadım, sorun olacak mı?
  Sistem üzerinde yapılan testlerde kişi de bilgisayar kullanma tecrübesi aranmamaktadır. Teste girecek kişiye tanıtımı yapılan tuş, pedal vs ekipmanı ne şekilde kullanması gerektiği anlatılacak ve uygulamaya geçilecektir.
 • Firma çalışanlarımıza psikoteknik değerlendirme belgesi alma zorunluluğu olduğu iletildi, bununla ilgili yasalar var mı, nasıl bulabilirim?
  Psikoteknik değerlendirme belgesi alınmasını zorunlu kılan şartlar ve detaylarını, "Hizmetler" veya "Portal" ana başlığı altında ki "Psikoteknik Değerlendirme Gerektiren Haller" sayfamızdan görebilirsiniz.
 • Psikoteknik değerlendirme belgesi ya da raporunu her yıl yenilenmesi mi gerekir?
  Sizlere il sağlık müdürlüğünden onaylı olarak sunulacak olan, psikoteknik değerlendirme raporunun geçerliliği beş senedir.
 • İşten vakit bulamıyorum, kardeşimi ya da oğlumu benim yerime teste alamaz mısınız?
  Yasa gereği sürücünün kendisinden başkasını teste sokma şansı yoktur.
 • Psikoteknik test uygulamasında nelere dikkat etmem gerekiyor ?
  1. Alkol ve keyif verici madde kullanmayınız. 2. Etkisi altında kalabileceğiniz ilaçlarınızı almayınız. 3. Aşırı yorgunluk, açlık, uykusuzluk, stres veya benzeri halde olmayınız. 4. Yakın gözlüğü kullanıyorsanız yanınızda bulunsun.
 • Psikoteknik testte ne yapılacak, nasıl ve neler tespit edilecek?
  Tüm dünyada bilimselliği kabul görmüş testler neticesinde, sürücünün algılama, hafıza, dikkat, muhakeme yönünden zihinsel özellikleri; tepki verme hızı, göz-el-ayağı birlikte koordine edebilme yetenek ve becerisi; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin ölçülmesi diyebiliriz. Ölçümler psikolog eşliğinde ve bilgisayar donanımlı cihazlarımızda gerçekleştirilecektir.
 • Psikoteknik değerlendirme sonucunda bana plastik bir kartla beraber rapor verildi, hangisini yanımda bulundurmam gerekir?
  Plastik kart Türkiye genelinde ki merkezlerimizden hangisinde, hangi tarihte hangi numarayla teste ve kayıt altına alındığınızın bilgilerini içeren tanıtım kartıdır. Yasal değeri yoktur, öneme haiz olan il sağlık müdürlüğünden onaylı olarak size sunduğumuz rapordur. Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında, denetim anında sürücüden raporu ibraz etmesi istenir ve zorunludur.
 • Türkiye genelinde yedi coğrafi bölgede şube ve acenteleri olan bir kurumuz. Kurum çalışanlarımıza İstanbul ve Ankara dışında hizmet verebilir misiniz?
  Mümkündür. AB UYUM GROUP, bu konuda yeterliliğe sahip tek firmadır. www.abuyum.com web portalı altında hizmet veren, Türkiye'nin hemen hemen tüm bölgelerinde ki, Bakanlıktan belgeli çözüm ve iş ortağı psikoteknik değerlendirme merkezlerimiz, interaktif hizmet yönergeleriyle koordine edilmekte, AB UYUM GROUP güvencesi altında hizmet vermektedir. Müşterimizle olan uzaklığımız, müşterimizin telefonuna ve klavyesine olan uzaklığı kadardır.
 • Teste gelirken yanımda bulundurmam gerekenler nelerdir?
  Merkezlerimize teste geldiğinizde lütfen, üç adet vesikalık fotoğraf, ehliyet ve nüfus cüzdanınızın fotokopisi yanınızda bulunsun.
 • Psikoteknik değerlendirme kartım ve raporum ne sürede elime geçer.
  Yoğun bir dönem içinde olmadığı müddetçe, 1-2 hafta içinde teslim edilir.
 • Testin süresi ne kadar sürer, hafta içi çalışıyorum bana uygun olan gün ve saatte yaptırabilir miyim?
  Psikoteknik testin süresi ortalama bir saattir. Merkezimizde ki görevliden talep etmeniz halinde size cumartesi gününe uygun olacak bir saate randevu ayarlayabilir.

AB UYUM GROUP bilgisi ve müsaadesi dışında alıntı yapılamaz, tespiti halinde hukuki yaptırımlarda bulunulacaktır.
BİLİŞİM SUÇLARI HK.